Pisanie sprawozdania
Niektórzy z was mają już piersze opracowanie doświadczenia za sobą. Jednak jak wiadomo, powtarzanie jest istotą nauki i zdobywania doświadczenia.
Dlatego dla tych, co jeszcze przed nimi i dla tych co już za nimi, ale jeszcze musza uzupełnić ;-) przedstawiam napisaną przez wykłądowców PŁ ściągę, a w niej najważniejsze informacje dotyczące opracowywania wyników pomiarów.
Do przeczytania i przestudiowania całość tutaj. - Wskazówki do opracowania wyników
Ale to nie koniec. Jeżeli ktoś chciałby podejść do tematu bardziej profesjonalnie (zwłaszcza Ci, którzy i tak będą to robić codzinnie studiując na Politechnice) to proponuję dokładne zglębienie metod opracowywania danych pomiarowych. Prawdę mówiąc, zagadnienie jest tak odszerne i wielowątkowe, że na studiach wyższych poświęcone są temu oddzielne zajęcia trwające cały rok. Jednak temat pożna już nieco pomacać w liceum, na poziomie trochę wykraczającym ponad poziom matury.
Całość do przeczytania tutaj. - Opracowanie danych pomiarowych
Jeszcze coś dla tych, którzy wolą mieć najważniejsze, szkolne rzeczy w pigułce (domyślam się, że teraz większość z was otworzy tylko ten plik). Jasny i klarowny podział na rodzaje błędów pomiarowych. No może w niektórych miejscach pojawią się dziwne znaczki :P ale jest ryzyko, jest zabawa :-) Polecam chociażby z tego względu, że omówiona na wzorach jest tam metoda najmniejszych kwadratów (MNK).
Całość do przeczytania tutaj - Błędy pomiarowe
No i chyba najważniejsze, czyli dokument mojego autorstwa. Napisany dla uczniów naszego liceum, w celu ułatwienia im pisania sprawozdań. Czarno na białym co i jak.
Koniecznie do ściągnięcia i nauczenia się na pamięć (tutaj) - Jak napisać sprawozdanie
A teraz wisienka na torcie, rónież napisana przez wykłądowców PŁ. O czym mowa? O edycji tekstu! Tak moi drodzy, gdy prowadzący zajęcia dostaje sprawozdanie (swoją drogą nie wiem dlaczego na PŁ mówią na to raport), którego forma przypomina zapiski w notatniku, to nóż się w kieszeniu otwiera. Nie ukrywam, że ma to ogromny wpływ na ocenę otrzymaną później przez ucznia. Jeżeli chcecie wiedzieć jak ma wyglądać dobrze (wręcz profesjonalnie) wyedytowane sprawozdanie, artykuł, praca licencjacka, inżynierska, magisterska, doktorska czy nawet podanie do nauczyciela fizyki z prośbą o umożliwienie napisania poprawy... :-) to proszę zajrzeć tutaj - Edycja tekstu